Ana Sayfa     Haberler     Firmalar, Mekanlar     Harita     Hava Durumu    

Ankaralılar için özel derlenmiş haberler. Çeşitli kaynaklardan (hürriyet, milliyet...) Ankara'yla ilgili haberler tek bir yerde toplanıyor.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisine "böcek" tabir edilen dinleme cihazı konulmasıyla ilgili 13 kişinin yargılandığı davanın üçüncü celsesi, Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesinde başladı.
04 Mart 2015 11:19 | gündem
Zonguldak'ın Kilimli İlçesi Göbü Köyü'nde engelliler için kapak toplayan Ahmet Güçlücan, ölmesi durumunda kapakları ilgili kuruma teslim etmesi için oğluna vasiyet etti. Geçen yıl 2 Eylül'de 83 yaşında ölen Ahmet Güçlücan'ın vasiyetini yerine getiren oğlu Musa Güçlücan, yaklaşık 10 bin kapağı teslim ederken gözyaşlarını tutamadı.Almanya'da yıllarca çalıştıktan sonra emekli olarak memleketi Zonguldak'a dönen 5 çocuk babası Ahmet Güçlücan, mavi kapak toplama kampanyası ile tekerlekli sandalyeye kavuşan bir engellinin sevincini televizyon programında görüp etkilendi. Güçlücan, 2012'den itibaren sokaklarda gördüğü mavi kapakları çuvalda toplamaya başladı. Güçlücan, yaşının ilerlediğini düşünerek ölmesi durumunda kapakları ilgili kurumlara teslim etmesi için oğlu Musa Güçlücan'a vasiyette bulundu. Ahmet Güçlücan, geçen yıl 2 Eylül'de kalp yetmezliği sonucu yaşama veda etti.Göbü Köyü Muhtarı Musa Güçlücan, babasının vasiyetini yerine getirdi. Musa Güçlücan, babasının engellilere tekerlekli sandalye alınmasına katkı sağlamak amacıyla topladığı yaklaşık 10 bin mavi kapağı, Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi'ne ulaştırılmak üzere Çatalağzı Kızılay Şubesi yöneticilerine teslim etti. 2 çuval dolusu kapağı teslim ederken gözyaşlarını tutamayan Muhtar Güçlücan, şöyle konuştu:"Babam 2 yıla yakın kapak topladı. Kapak toplamasındaki amaç engelli bir vatandaşa tekerlekli sandalye almaktı. Kendisi bu konuda çok hassastı. Daha önce kendi imkanlarıyla 3 kişiye Almanya'dan tekerlekli sandalye getirtti. Onun topladığı kapakları teslim ederek vasiyetini yerine getirdim. Kendisi sağlığında sayardı. En son '10 bin kapak oldu' demişti. Şişelere doldurur, camların önüne koyardı. İnşallah bu kapaklar sayesinde bir engelli vatandaşımız tekerlekli sandalyeye kavuşur."(DHA)
04 Mart 2015 11:05 | gündem
Ankara’daki algı operasyonunda skandal yaşandı. Gözaltına alındıktan sonra ‘somut delil yokluğu’ nedeniyle serbest bırakılan 18 polis hakkında yakalama kararı çıkartıldı.Ankara Savcısı Halil Maçkaya, 1. Sulh Ceza Hakimi’nin ‘tutuklamayı gerektirecek somut delil bulunmadığı’ yönündeki kararına itiraz etti. Karar, 2. Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilmesi gerekirken 8. Sulh Ceza Hakimi Bahadır Çoşlu’ya gönderildi ve polisler hakkında tutuklama kararı çıktı. Polis avukatları bunun bir skandal olduğunu belirterek tabii hakim ilkesinin ihlal edildiğini kaydetti. 8. Sulh Ceza Hakimi’nin söz konusu kararına itiraz edileceği öğrenildi.Ankara Savcısı Halil Maçkaya tarafından geçtiğimiz hafta resmi evrakta sahtecilik, usulsüz dinleme iddialarıyla yapılan algı operasyonunda 54 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti. Polislerden 29’u emniyet ve savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı. 24 polis hakkındaki tutuklama talebini ise Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği reddetti. Teslim olmayanların biri hariç, gözaltına alınan 53 kişi serbest kalmıştı. Hakimin bu kararına Savcı Maçkaya itiraz etti.Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre itirazı 2. Sulh Ceza Mahkemesi değerlendirecekti. Ancak 2. Sulh Ceza Hakimi Seyhan Aksar Orkun’un raporlu olmasından dolayı dosyanın 3. Sulh Ceza Hakimliği’ne gitmesi gerekirken 8. Sulh Ceza Hakimi Bahadır Çoşlu’nun önüne gitti. Aralarında eski Muş İl Emniyet Müdürü Muharrem Durmaz, eski Ankara İstihbarat Şube Müdürü Hami Güney ve eski Ankara Emniyeti İstihbarat Şube Müdürü Zeki Güven’in de bulunduğu 18 polise yakalama kararı çıkartıldı. Polislerin tutuklama kararının yüzlerine okunması için yakalanmaları beklenecek.Polislerin tutuklanmasına karar veren Hakim Çoşlu’nun önüne, daha önce Meclis Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’yla ilgili verilen yayın yasağı kararına itiraz gitmişti. Çoşlu, yasağın hukuka aykırı olduğu yönündeki itirazı 3 satırlık gerekçeyle reddederken bu karar tepki çekmişti. Polislere gözaltında sorulan sorular da dikkat çekmişti. Uyuşturucu kaçakçılığı ile DHKP-C ve PKK, El-Kaide terör örgütü üyeliğinden ceza alan kişilerin neden dinlendiği soruları yöneltilmişti. Sorular karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyen polisler, “Ankara’da ABD Büyükelçiliği ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne saldırı düzenleyen bir örgütün takibi için dinleme kararları uygulanmıştır. Terör örgütlerinin olası saldırılarına karşı yargı kararıyla takip edilmesi normal bir durumdur.” cevabını vermişti. Polisler El-Kaide üyelerinin neden dinlendiği sorusuna ise, “Sayın savcım bahsettiğiniz örgütün üyeleri, devlet büyüklerimize karşı da saldırı girişiminde bulunmuştur. Güvenlik birimlerimizin arama ve gözaltılarında TBMM ve Çankaya Köşkü’nün de krokilerine rastlanmıştır.” demişti.
04 Mart 2015 02:00 | gündem
Geçmişte şiir roman yazmış, beste yapmış, eser vermiş pek çok kadın edebiyatçı bulunmasına karşın bunların çok azı biliniyor.Bazıları hakkında son birkaç yılda bazı biyografiler yazılsa da kadın edebiyatçıların önemli bir kısmı toplumda pek tanınmıyor. Örneğin, II. Beyazıt döneminde yaşamış olan Mihri Hatun bu isimlerden biri. İlk divanı 1967’de Sovyetler Birliği’nde basılmış. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) de Venüs gezegeninde bulunan bir kratere Mihri Hatun’un adını vermiş. Türkiye’nin ilk siyasi partisinin kurucusu Nezihe Muhittin de 1958’de akıl hastanesinde öldüğünde geriye 300 hikaye, 20 roman, opera ve tiyatro bırakmış. Ama adını dahi Türkiye’de çok az insan biliyor.Türkiye’de kadın edebiyatçıların bu ‘bilinmezliğini’ fark eden Hacettepe Mezunlar Derneği ‘Kadın Edebiyatçılar Müzesi’ni kurma kararı aldı. Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin düzenlediği ‘Kadın Algısı ve Edebiyatta Kadın’ konulu sempozyumda dün konuşan dernek başkanı Nezih Kuleyin, “Fark ettik ki Türkiye’nin çok iyi kadın şairleri ve yazarları fakat bunlar bilinmiyor.” diyerek müzenin kuruluş gerekçesini açıklıyor. Kuleyin, tarih boyunca kadınların da edebiyat eserleri verdiklerini ancak erkek edebiyatçılara kıyasla bilinirliklerinin çok daha az olduğunu belirtiyor. Kuleyin, “Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla, Fatih Sultan Mehmet döneminden günümüze kadar kadın edebiyatçıların eserlerinin sergilendiği bir müze açacağız.” şeklinde konuşuyor. Kuleyin, ‘Kadın Edebiyatçılar Müzesi’nin Altındağ bölgesinde kurulmasının planlandığını söylüyor. Bir yıl içerisinde eserler toplanarak müze haline getirilecek. Nezih Kuleyin, Altındağ Ulus bölgesinin Ankara’nın en önemli tarihi kültür mirasına sahip bölge olması nedeniyle müzeyi burada kurmak istediklerini belirtiyor.
04 Mart 2015 02:00 | kültür sanat
Ünlülerle 8 Mart buluşması8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Ankara
04 Mart 2015 01:15 | gündem
Üniversiteye ön hazırlıkAnkara Uğur Hazırlık Anadolu Liseleri
04 Mart 2015 01:15 | gündem
Mahkeme doğru mezarı arıyorAnkara 11. Aile Mahkemesi
04 Mart 2015 01:15 | gündem
04 Mart 2015 01:15 | gündem
04 Mart 2015 01:15 | gündem
Savaştaki zorlu aşkAnkara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen ve 21 Şubat
04 Mart 2015 01:15 | gündem
Öğrencievinde yapay yangınAnkara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dikimevi Yerleşkesi
04 Mart 2015 01:15 | gündem
Hırsızlara suçüstüÇeşitli suçlardan sabıkaları bulunan D.G. (38), K.C.O. (49) ve M.A. (36), önceki gece yarısı Ankara'dan kiraladıkları otomobille Kırıkkale'ye geldi.
04 Mart 2015 01:15 | gündem
Arıyla tanışmamış ballar yakaladıkAnkara Genç İşadamları Derneği
04 Mart 2015 01:15 | gündem
04 Mart 2015 01:15 | gündem
Ankaralı modacılar fuardaBaşkentli modacıların yoğun ilgi gösterdiği IF Wedding Fashion İzmir Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı açıldı.
04 Mart 2015 01:15 | gündem
Doluluk yüzde 34Ankara'daki barajlarda ortalama doluluk yüzde 34 şeklinde ölçüldü.
04 Mart 2015 01:15 | gündem
Kazan termalle kaynayacakTürkiye Kamu Hastaneleri Birliği Ankara 3. Bölge Genel Sekreteri Doç. Dr. Halil İbrahim Yakut ve beraberindeki daire başkanları, Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk
04 Mart 2015 01:15 | gündem
Genç iş adamlarından projeli ziyaretAnkara Genç İş Adamları Derneği (ANGİAD) Başkanı Fatma Semiz, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce
04 Mart 2015 01:15 | gündem
TÜRKMENİSTAN Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak geldiği Ankara'da Anıtkabir'i ziyaret ettikten sonra Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşılandı. Tören sırasında her iki cumhurbaşkanı tören birliğinin ...
03 Mart 2015 21:42 | Gündem
TÜRKMENİSTAN Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak geldiği Ankara'da Anıtkabir'i ziya...
03 Mart 2015 21:42 | Gündem

sayfa sayısı: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Hakkımızda  -  İletişim  -  Gizlilik  -  Firma, Mekan Kayıt

© 2007-2008 ankaradaki.com,  16.1.088