Ana Sayfa     Haberler     Firmalar, Mekanlar     Harita     Hava Durumu    

Ankaralılar için özel derlenmiş haberler. Çeşitli kaynaklardan (hürriyet, milliyet...) Ankara'yla ilgili haberler tek bir yerde toplanıyor.


Zamanın göreceli olduğu bir dünyada yaşıyoruz. 21 Aralık en kısa gün ama bazen kısa günler bile bitmek bilmeyebiliyor.Yaşadığınız hadiseler ‘gün olur asra bedel’ sözüne hak verdiriyor. Ya öykücüler? Onlar bazen bir ‘an’a bir ömrü sığdırıyor yazdıklarıyla. Tabii ki kısa öyküler de var birkaç sayfaya sığan. İşte 21 Aralık En Kısa Öykü Okuma Günü’nde bu kısa metinler yankılandı. Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği genç edebiyat topluluğunun düzenlediği etkinlikte 58 edebiyatçı, yazdıkları en kısa öykülerini Maltepe’deki Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde okudu. Etkinlik Diyarbakır, Eskişehir, Kırklareli, Kayseri, Sakarya ve Batman gibi Türkiye’nin farklı şehirlerden edebiyat tutkunlarını buluşturdu. Programın başında Aslı Erdoğan’ın ‘Hayatın Sessizliğinde’ isimli eserinden bir parça Sevinç Koçak tarafından tiyatral bir şekilde okundu. Sevinç Koçak, Alper Kıraç ve Can Ünlü, okunan öyküleri birer ezgiyle birleştirdi.İkinci bölümde dernek başkanı Özcan Karabulut’un ‘Self Terapi’ adlı öyküsü Kadir Kağan Bayram tarafından oyunlaştırıldı. Daha sonra yine öyküler okundu. Öykünün kültürel boyutlarından söz edilerek, 21 Aralık’ın değişik ülkelerde nasıl kutlandığı dile getirildi. Günün sonunda 21 Aralık bolluk ve bereketi temsil ettiği için nar kırılarak edebiyatçılara, okurlara ikram edildi.Organizasyon sorumlusu eleştiri yazarı Ayşegül Tözeren, gün dönümünde, günü, güneşi öykülerle en uzun karanlığa uğurladıklarını belirtti. İki yıldır bu buluşmayı gerçekleştirdiklerini anlatan Tözeren, öykü ile ilgili düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Ustalar ‘öykü mezura ile ölçülmez’ demiş. Bir başka usta ‘Kısa öykü öyle olması gerektiği için kısadır’ demiş. Öykü bir sözcüklük de olsa, bir sayfalık da olsa, 30 sayfalık da olsa insan durumunu anlatabilir. Her düşünceden 58 edebiyatçı burada durumunu anlatıyor. 21 Aralık bir bahane, amaç birlikte olmak, hemavaz öykülerimizi söylemek.”
22 Aralık 2014 02:10 | kültür sanat
Online alışveriş haritasını çıkardıSabancı’nın online alışveriş platformu Kliksa, 2014 yılının son haftalarına girerken internet üzerinden en çok satın alınan ürünleri açıkladı. Kliksa verilerine göre, Türkiye’de kadınlar en çok akıllı telefon, televizyon, tablet bilgisayar, elektrikli süpürge, USB bellek, bebek bezi, parfüm ve tencere setlerini tercih etti. Erkeklerin en çok tercih ettiği ürünler ise akıllı telefon, televizyon, USB bellek, tablet bilgisayar, hafıza kartı, oto lastik, elektrikli süpürge, bebek bezi ve parfüm olarak sıralandı. En çok online ürün alınan iller sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli’nin ardından Antalya, Konya, Adana, Mersin, Balıkesir ve Gaziantep oldu.Sosyal sorumluluğa ödülHSBC Türkiye’nin Anne Çocuk Eğitim Vakfı işbirliğiyle Diyarbakır ve Mardin’de yürüttüğü ‘Yaz Anaokulları ve Anne Destek Programı’ sosyal sorumluluk projesi, KSS Pazaryeri 2014 Etkinliği’nde ‘Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Çözümü Büyük Ödülü aldı. HSBC Türkiye aynı proje ile ‘Sosyal Kalkınma Ödülü’nün de sahibi oldu. Program kapsamında; Diyarbakır ve Mardin’de okulöncesi eğitim erişimi olmayan 5-6 yaş grubu 810 çocuk bilişsel, sosyal ve dil bilgisi açısından okul hayatına hazırlanırken, ebeveynler de çocuk eğitimi ve gelişimi konusunda eğitim aldılar.Tahinin tadı değil, fiyatı yakacakSimit ve helva fiyatlarını artıran susam vergisine üreticiler tepkili. Özellikle kış aylarında sofraların vazgeçilmezlerinden tahin ve helvanın fiyatının da bu yüzden düşmediği ifade ediliyor. Seyidoğlu’nun Genel Müdürü Mehmet Göksu, yüzde 24’e varan verginin maliyetlerini artırdığından yakınırken, verginin bu hali ile üretici ve tüketicinin zararına olduğunu vurguluyor. Tahin helvasının en önemli hammaddesinin tahin olduğunu söyleyen Göksu, “Tahin de susamdan yapılıyor. Bu nedenle susamda vergi bizi güç durumda bırakıyor. Susamda şu an yüzde 24 vergi var. Bu oranın yüzde 10’a inmesi adına gayretlerimiz var. Vergi indirimi helva ve tahin fiyatlarını geriletecek. Vergi indiriminin helvanın kilogramında 1,5 lira gibi yararı olacaktır, halka.” şeklinde konuştu.E-dönüşümde yeni dönemGelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile e-faturaya geçmek zorunda olan mükelleflere 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren elektronik defter tutma zorunluluğu getirildi. TÜRKKEP tüm muhasebe yazılımlarıyla uyumlu e-defter çözümü sunuyor. E-defter uygulaması, defterlerin elektronik ortamda hazırlanması, değişmezliğinin, bütünlüğünün, doğruluğunun garanti altına alınıp yasal geçerli olarak saklanabilmesini ve sunulabilmesini mümkün kılıyor. E-defter tutacak mükellefler, defter basımı, noter tasdiki, muhafaza, ibraz ve denetim süreçlerinde önemli maliyet avantajları elde edecekler.
22 Aralık 2014 02:00 | ekonomi
Hızır gibi yetiştilerAtakule kavşağında virajı hızla giren sürücünün kontrolünden çıkan otomobil, bir başka araca çaptı. Kazada yaralanan ve biri araçta sıkışan 3 yaralının imdadına, dans kıyafetleriyle olay yerinden geçen köçekler koştu. Köçekler, sıkışan sürücüyü otomobilin kapısını kırarak çıkardı.
22 Aralık 2014 01:08 | gündem
İhbarla gelen baskınAnkara
22 Aralık 2014 01:08 | gündem
Plaket düzenlemesi sektörü etkilemezAnkara Reklamcılar, Tabelacılar Odası Başkanı Haydar Yalçın, kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında plaket hediye sunumlarının kaldırılmasıyla ilgili,
22 Aralık 2014 01:08 | gündem
ABD Büyükelçiliği önünde şüpheli çanta paniğiAmerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin Ankara Büyükelçiliği'nin personel giriş kapısına, önceki gün akşam 18.30 sıralarında bırakılan şüpheli çanta paniğe sebep oldu.
22 Aralık 2014 01:08 | gündem
10 numara operasyonAnkara Emniyeti Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şubesi ekipleri, Kazan ilçesinde bitkisel yağ üretimi yapan bir tesiste 10 numara yağ satışı yapıldığı bilgisi üzerine çalışma başlattı.
22 Aralık 2014 01:08 | gündem
Madencilik masaya yatırıldıMadencilik sektörünün mali ve hukuki sorunları Ankara
22 Aralık 2014 01:08 | gündem
Ankara'da bugün elektrik kesintisi yapılacak. Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş yaptığı yazılı bir açıklama ile 22 Aralık 2014 tarihinde Ankara'da elektrik kesintisi yapılacak ilçeleri ve kesinti saatlerini duyurdu. İşte Ankara'da bugün elektrik kesintisi yapılacak ilçeler.
22 Aralık 2014 00:40 | gündem
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Arena Spor Salonu
22 Aralık 2014 00:38 | gündem
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara Arena Spor Salonu
21 Aralık 2014 23:07 | siyaset
Emek Partisi (EMEP) 7. Kongresi dün Ankara
21 Aralık 2014 23:07 | siyaset
 Bilkent yerleşkesinde yer alan Bilkent Cyberpark Teknokent bölgesinde kurulacak fabrikada üretilecek çipler sayesinde Türkiye, savunma radarı, elektrikli araba, yüksek hızlı tren ve 4G/5G cep telefonu sistemleri gibi stratejik teknolojiler üretebilen dünyanın 4. ülkesi konumuna ...
21 Aralık 2014 23:07 | ekonomi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Partisinin Ankara İl Kongresi'nde katıldı. Ak Parti Ankara İl Kongresi'nde konuşan Davutoğlu 17-25 Aralık operasyonlarına değindi "Yolsuzluklara karşı mücadele bizim en temel şiarımızdır. Ancak 17- 25 Aralık operasyonlarında hüküm devirme çabası vardı" ifadelerini kullandı.
21 Aralık 2014 20:48 | gündem
14 Aralık'ta demokrasi ve medyaya darbe niteliği taşıyan ve gazeteciler, senaristlerle polislerin gözaltına alındığı operasyona tepkiler çığ gibi büyüyor. Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın tutuklandığı operasyona tepki gösteren binlerce kişi, İzmir Adliyesi önünde toplandı. Demokrasi ve basın özgürlüğüne sahip çıkan binlere Samanyolu Televizyonu spikerlerinden Kemal Gülen de destek verdi. Burada toplanan binlerce kişiye hitap eden Kemal Gülen, demokrasi ve özgürlük vurgusu yaptı.İzmirliler, demokrasi ve medyaya darbe operasyonuna ilk gün olduğu gibi bugünde tepki gösterdi. Öğlen saatlerinde operasyonun 8. gününde Bayraklı'da bulunan İzmir Adliyesi'ne gelen binlerce kişi, demokrasi ve özgür medya talep ettiklerini bir kez daha dile getirdi. Vatandaşlar önce İstiklal Marşı'nı okudu. Vatandaşlar, ellerinde, 'özgür basın susturulamaz', '14 Aralık demokrasinin kara günü', 'Yezidlere boyun eğmeyeceğiz', 'Çarşı darbeye karşı', 'Allah var gam yok' yazılı döviz taşıdı.Adliye binası önünde toplanan binlerce kişiye hitap eden Samanyolu Televizyonu ana haber bülteni sunucusu Kemal Gülen, İstanbul'dan gelerek demokrasi nöbeti tutanlara destek verdi. Adliye önünde toplanan binlere hitap eden Kemal Gülen, "Haram lokma yemedik. Haram söz söylemedik. Haram uçaklara binmedik. Haram evlerde oturmadık. Bir lokma haram yiyeceğimize tez elden göçüp gütmek bizim için daha eftaldir. Ama Allah helalinden uzun ömürler versin. Demokrasi, insan hakları, şeffaflık bunlardan geri dönüşü yoktur. Türkiye dünyada yıldızı parlayan bir ülkedir. Ay yıldızı ile her gidilen yerde aranan bir ülke olacaktır. Doğru ve dürüstlüğüyle, güzel ahlakıyla ve bunları temsil eden evlatlarıyla aranan bir ülke olmuştur. Bu bayrağın gölgesinde insanlar rahat nefes alıyor. Huzurlu bir şekilde yaşıyorlar. Samanyolu yayın grubu ve Zaman Gazetesi, sizin gönül verdiğiniz her sabah alıp okuduğunuz ve her gün büyük bir seyrettiğiniz bu medya kuruluşları kurulduğu günden bu güne sizlere bir sefer bile yalan söylemedi. "Dosdoğru ol, dosdoğru yaşa, konuş, dosdoğru yaz, dosdoğru haber yap" bu emir üzerine yaşayan bu insanlar, bugün terör suçlamasıyla hem de silahlı terör suçlamasıyla, birilerine kumpas kurmakla suçlanıyor. AB, bundan 10 sene önce Türkiye şu şu kriterlere tabi olacak. Eğer yerine getirirse AB'ye alırız dediler. Alırlar ya da almazlar. Ama bugün AB diyor ki, sizde hukuk ayaklar altında, size düşünce hürriyeti yok, sizde düşünceye darbe var, basın hürriyeti yok, basına darbe var. gazeteciler hapishanelerde çürümeye terk ediliyor, insanlar kendilerini hukuka uygun bile savunamıyorlar, size yapılacak yardımları kesme ihtimalimiz var. 10 yıl önce nerede duruyorsak, demokrasi, AB, gelişmiş insan hakları diyorduk. Bizimle beraber diyenler sizden istifade ettiler. Türkiye'ye de faydası oldu. ama bugün başka bir şey diyorlar. Ben merkezli bir sistem kurmaya çalışıyorlar. Onlar beraber yürüdüğümüz bu yoldan ayrıldılar. Biz demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerden geri dönüş olmayacağınız söylüyoruz. Bir senaryodan biz diziden terör örgütü çıkarılabiliyorsa Hollywood senaristlerinin de hepsini içeri almak lazım." diye konuştu."ALLAH'TAN KORKARIZ, ZALİMDEN KORKMAYIZ"Kemal Gülen sözlerini şöyle sürdürdü: "Allah'tan korkarız, zalimden korkmayız. Siz size düşeni yapacaksınız. Vazifeniz bu bayrağı dalgalandırmak. Dün yaptığınız gibi bugünde bunu yapacaksınız. Sizin gazeteniz, televizyonuz tanklar gelmediği, toplar gelmediği müddetçe susmayacak kimse de onları susturamayacak. Pazar sabah, bütün meslektaşlarımız gazete ve televizyondaydı. Herkes gelip de beni de alacaklar heyacanını yaşıyordu. Hidayet ve Ekrem beyleri kıskandık. Hepimiz bin başımız olsa verirdik. Ah of demezdik. Böylesine yürekli arkadaşlarınız orada sizin yaptıklarınıza, demokrasiye eğitim müesselerine sahip çıkmaya, derneğinişze sahip çıkmaya ve onların yaptığı işleri anlattı. Bundan sonra da sesi kısılıncaya kadar anlatmaya devam edecektir. Türkiye'de İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere 81 ilde adliyelerin önünde günlerdir yağmur soğuk demeden, sizin bu duruşunuz ve bu uslubunuz dünyaya yeni bir protesto modeli sundu. Bir duruş modeli sundu. Hak nasıl aranır, insanlar hukuksuzluğa müracaat edilmeden kendisini ifade edebilir tüm dünyaya öğrettiniz. Okullarla, Kimse Yok Mu ile bir şey öğretmiştiniz. Protestonuzla bile şeyler öğrettiniz. Bizi terör silahlı örgütü ile suçlayanlar, bugün silah terör örgütüyle masa başında iş tutuyorlar. İnşallah şeffaf bir şekilde ortaya dökülür de barış olur. Yoksa Türkiye bir kaosun pençesinde. Biz eğer örgüt olsaydık, biz zorbalıktan yana olsaydık. Ne Ekrem abiyi ne de Hidayet abiyi verirsik size.Türkiye'yi dünyaya şikayet etmiyoruz. Ama Türkiye önemli bir ülke. Avrupa ve amerikanın önemli yatırımları var. geleceğe dönük olarak iyi niyetleri var. ama Türkiyede basın ve fikir özgürlüğü onlar için de çok önemli. Yatırımcılar ve düşünce kuruluşşarı için de çok önemli. Aleni bir zulüm var. dünya bunu görüyor. Tevhit inancına sahip ve demokrasiye sonuna kadar bağlı bir kısım batılar, doğulular, aydın insanlar, vicdanları hür insanlar size sahip çıkıyorlar. Çıkmaya devam edecekler. Ama onlar da sahip çıkmazsa bizim Allah'ımız var. O bize sahip çıkar.""HEPİMİZ HİDAYET KARACA, HEPİMİZ EKREM DUMANLIYIZ"İzmir Adliyesi önünde toplanan binlerce kişi demokrasi nöbeti sırasında sık sık 'Hidayet Allah'a emanet', 'Haram lokma yemedik', 'Özgür basın susturulamaz' ve 'Allah var gam yok' şeklinde tezahüratta bulundu. Binlerce kişi daha sonra sessizce adliye önünden ayrıldı.
21 Aralık 2014 18:06 | gündem
Ülkede 2 gün etkili olacak soğuk hava dalgası, sıcaklıkları 5-7 derece düşürecek. Bu gece ile yarın öğle saatleri arasında Bolu, Bursa, Kütahya, Ankara boyunca hafif kar yağışı bekleniyor; sıcaklıklar bu kentlerde sıfır dereceye inecek. Kar yağışı en fazla doğu bölgeleri, Gümüşhane, ...
21 Aralık 2014 17:35 | yaşam
Ak Parti Ankara il kongresine katıldıktan sonra helikopterle Bolu
21 Aralık 2014 17:02 | Gündem
Ak Parti Ankara il kongresine katıldıktan sonra helikopterle Bolu
21 Aralık 2014 17:02 | siyaset
İngiliz basınında yer alan haberlere göre İngiltere sınırları içinde çalışan Türk vatandaşların Ankara Anlaşması kapsamında sahip olduğu sosyal ...
21 Aralık 2014 16:12 | Gündem
İngiliz basınında yer alan haberlere göre İngiltere sınırları içinde çalışan Türk vatandaşların Ankara Anlaşması kapsamında sahip olduğu sosyal yardım haklarını kısıtlayabilmek için Avrupa Adalet Divanı'na başvurmuştu. Ancak İngiltere davayı kaybetti. Bu durumda İngiltere
21 Aralık 2014 16:12 | dünya

sayfa sayısı: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Hakkımızda  -  İletişim  -  Gizlilik  -  Firma, Mekan Kayıt

© 2007-2008 ankaradaki.com,  13.2.271